Svi znamo da se nekada davno na prostoru Vojvodine prostiralo Panonsko more, koje je svojim nestankom ostavilo veliku, plodnu ravnicu, koju mnogi nazivaju “žitnicom Evrope”. Međutim, iako mora u Vojvodini na žalost više nema - kvalitetne morske soli, toliko blagotvorne za naš organizam, i te kako ima!
Pre 12 godina, u Novom Sadu osnovana je kompanija Bom Trade, čija primarna delatnost je bila distribucija soli za posipanje puteva tokom zimske sezone. Zahvaljujući dobro promišljenom poslovanju, kompanija se vrlo brzo profilisala u jednog od lidera u ovoj oblasti, kako u Srbiji, tako i regionu.
- Kroz postojeći biznis, stičući nova iskustva i znanja, uvideli smo da postoji veliki potencijal što se tiče tržišta morske soli u Srbiji. Iako se na našem geografskom podneblju vekovima tradicionalno koristila isključivo kamena so, ljudi su vremenom uvideli blagodeti morske soli, koja ima široku primenu u svakodnevnom životu – otkriva nam Marko Miljković, direktor marketinga kompanije Bom Trade.
Pored natrijum-hlorida, morska so u sebi sadrži i preko 80 hemijskih elemenata, poput kalijuma, magnezijuma, mangana, koji imaju višestruko pozitivno dejstvo na naše telo.
- Trend sve veće konzumacije morske soli u ishrani, koji je u svetu sveprisutan, polako osvaja i Srbiju. Takođe, zbog svojih zdravih elemenata, morska so se sve više koristi i u ishrani domaćih životinja, kao sastavni deo mešavina za stočnu hranu – napominje Miljković.
I tako je, 2015. godine, u Novom Sadu otvorena Panonija So, prva fabrika za preradu i proizvodnju morske soli u Srbiji, pa danas morska so poreklom iz južnih zemalja Mediterana, Tunisa i Egipta, kao i sa Italijanskih ostrva Sicilije i Sardinije - na naše trpeze stiže pravo iz Novog Sada.
U asortimanu fabrike Panonija So postoje tri kategorije proizvoda: so za ishranu životinja, industrijska so, kao i sitna i krupna so za ljudsku ishranu. Kada je u pitanju proces prerade soli, naročito one za ljudsku ishranu, važno je napomenuti da svako zrnce prolazi strogu kontrolu.
- So prvo prolazi kroz sistem pranja - gde se otklanjaju sve nečistoće. Nakon toga ide kroz sistem sušenja, a potom na sita gde se razvrstava po veličini – objašnjava Miljković.
Pored stalnog ulaganja u najmodernije pogone i opremu za proizvodnju, preradu, prečišćavanje i pakovanje soli, što kompaniju čini tehnološkim liderom inovacija, u sklopu fabrike nalazi se i laboratorija opremljena specijalnom savremenom opremom. U njoj se neprekidno sprovode provere, ali i radi na unapređenju kvaliteta i širenju portfolija brenda Panonija So.
Godišnje Panonija So preradi više od 30.000 tona soli, a da je ideja o pokretanju biznisa koji bi se fokusirao na proizvodnju kvalitetne morske soli bila pun pogodak, dokaz je to što - ne samo u domaćim marketima, već i u zemljama okruženja - vlada ogromna potražnja za solju iz novosadske fabrike. I to, verovali ili ne, čak i u onima koje imaju more!
- So proizvedena u fabrici Panonija So izvozi se u Mađarsku, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, a plan nam je da izvoz proširimo i na druga tržišta u EU – kaže Miljković.
Izvor: Blic